Naučte se základní jachtařské uzly: Návod i instruktážní videa pro posádku i skippera

Autor: Daniela Jírová 24.7.2024 Článek
Jste člen posádky nebo začínající skipper? Ovládání uzlů je pro bezpečnou plavbu klíčové. Naučte se s našimi přehlednými návody čtyři základní uzly, které by měl každý na palubě znát. Získáte jistotu ještě před vyplutím!
Naučte se základní jachtařské uzly: Návod pro posádku i skippera

Chystáte se poprvé na loď nebo si jen chcete procvičit základní uzly před vyplutím? Pak jste tu správně! Máme pro vás jednoduché návody na 4 základní uzly, které využijete nejčastěji.

U každého uzlu jsme vybrali nejčastěji používaný způsob vázání, i když protřelí jachtaři mají pro každý uzel různé varianty, o kterých se umí i do krve pohádat.

Připravte si lana, začínáme!

Vázání fendru

Lodní uzel / fendrový (clove hitch knot)

Tento uzel jako člen posádky využijete suverénně nejčastěji. Na lodi ho používáme hlavně k přivazování lodních fendrů, které chrání loď před odřením, nebo k rychlému vyvázání k pacholeti. Je velice jednoduchý, ale umět ho správně (a hlavně rychle) uvázat, není až tak samozřejmé, takže máte šanci zazářit!

Lodní uzel (na fendry)

Tento uzel budete na lodi vázat nejčastěji a vyplatí se ho zvládnout rychle

U tohoto uzlu se někdy také váže tzv. pojistka (koncová nebo průběžná). Ta zabrání rozvázání (a ztrátě fendru) nebo také umožní jednoduché rozvázání.

Někteří skippeři využívají k vyvázání fendrů liščí smyčku, někdo další kotevní úvaz. Na lodi platí právo uzlů kapitána (o něm níže), a tak na začátku plavby používané uzly zkonzultujte.

Prohlédněte si postup i na krátkém videu

Vyvazovací / vazákový / knagovací uzel (cleat hitch)

Jednoduchý a velice důležitý uzel, bez kterého to na lodi nepůjde. Nejčastěji ho využijete při vyvazování lodi ke břehu, kdy lano vede z lodi na břeh a zpět na vazák na lodi (kde ho uvážete právě tímto uzlem).

Jak na to? Lano ze břehu začnete obtáčet vždy na protilehlé straně vazáku. Následně ho obtočte kolem druhého konce vazáku a při vedení zpět lano na vazáku překřižte. Při návratu na druhý konec vazáku lano opět překřižte a na smyčce vyrobte zámek (podvlékněte volný konec). Koncovka by měla vést vždy do lodi, netrčet ven.

Vazákový (vyvazovací) uzel

Tento uzel se naučte vázat rychle a poslepu, protože ho budete potřebovat opravdu často

Pozor si dejte na “falešný zámek”, lano na vrchu musí být opravdu překřížené.

Vyvazovací uzel správné a špatné provedení

Pozor na falešný zámek (vlevo), lano musí být překřížené (vpravo)

Proč není třeba vytvářet více otoček nebo duplikovat zámky? Uzel je samosvorný. V tahu velmi dobře drží a zamkne se, proto není nutné omotávat vícekrát nebo volit variantu zámek-omotání-zámek, který vám může zkomplikovat rychlé odplutí v případě problémů. Pozor jen, pokud tah povolí, může být uzel nespolehlivý.

O nebo C nebo OXO?

Mimochodem, mezi jachtaři diskuse o tomto uzlu často vyvolá nesmiřitelné emoce - zastánci omotávky "O" kolem celého vazáku se do krve pohádají se zastánci "naší" první omotávky jen do tvaru písmene "C". Další možností je využít OXO, který začíná omotávkou okolo celého vazáku, pokračuje křížením a je zakončený omotávkou (O-X-O) místo zámku (porovnání cleat hith versus OXO je zde). Je ale vždy na skipperovi, aby určil, která z variant se na lodi bude používat.

Prohlédněte si postup i na krátkém videu

Osmičkový uzel (figure 8 knot)

Jde o velice jednoduchý, přitom pevný uzel, který je zároveň šetrný k lanu. Nejčastěji se používá na volných koncích lan, které tak neproklouznou rukou, kladkou, nebo stoperem. A i po velkém zatížení se rozvazuje snadněji než jiné uzly.

Osmičkový uzel

Jednoduchý uzel, který se používá hlavně na koncích lan

Prohlédněte si postup i na krátkém videu

Dračí smyčka / dračák (bowline knot)

Jednoduchá smyčka je velice pevná, drží a neposouvá se. Zároveň nesnižuje pevnost lana, na kterém je uvázaná. Velmi snadno ho povolíte i po velice silném utažení. Aby správně fungovala, je ale třeba ji dobře utáhnout. Využijete ji k vytvoření pevné smyčky na konci lana - například na otěžích, vyvazovacím laně atd.

Dračí smyčka / dračák

Je sice těžší uzel, ale o to užitečnější

Vyplatí se nacvičit si rychlé a precizní uvázání dračí smyčky na suchu, může vám totiž často "vytrhnout trn z paty". Vypadá složitě, ale určitě znáte pomůcku s princeznou, drakem a jezírkem.

Dračí smyčka s pohádkou

Drak (kratší konec) vyleze z jezera (to tvoří smyčka), obtočí princeznu (delší konec) a zatáhne ji do jezera.

Užitečné je naučit se i vázání jednou rukou (za zády, poslepu...).

Prohlédněte si postup i na krátkém videu

Co je dobré vědět o uzlech na lodi?

Na lodi vždy platí právo uzlů kapitána, to znamená, že o tom, jaké uzly používáte na lodi, rozhoduje vždy kapitán. Je to proto, aby každý věděl, jaký uzel kde najde, jak vypadá a jak ho v případě potřeby rychle rozvázat.

Pevnost uzlů závisí i na materiálu lana a zároveň platí, že každý uzel pevnost lana snižuje.

Podívat se můžete i na záznam přednášky Pavla Kocycha: Nejdůležitější jachtařské uzly a vše o lanech, kde se naučíte další uzly a získáte spoustu tipů a vychytávek.

Chcete si přečíst další články o jachtingu a bezpečné plavbě? Pokračujte na našem jachtařském blogu!